Hesapta bırakılan paraların sorgulaması, zamanasımı.org adresinden yapılabilmektedir. Hazırlanan mevduata göre bankada unutulan ve 10 yıl boyunca üzerinde işlem yapılmayan paralar, zaman aşımına uğramaktadır. Bu kapsamda bu paralar devlet hazinesine aktarılmaktadır. Bu nedenle hesapta kalan paranın varlığından haberdar olmak için gerekli sitelerden yararlanılacağı gibi, bankaların belirli dönemlerde zaman aşımına uğrayan hesapları yayınladığı da görülmüştür.

Zamanasımı.org Sitesinin Kullanımı

Bankada unutulan para sorgulama sistemi için internet sitesine giriş yapılmalıdır. Bankalarda unutulan paraların, 10 yıl boyunca işlem yapılmaması halinde Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na aktarılması nedeniyle, bu site açılmıştır. Bu sayede insanlar bankada unuttukları meblağ olup olmadığını kontrol edebilmektedir.

Sorgulama sistemine giriş yapıldıktan sonra ekranda ad, soyad ve banka kısımları bulunmaktadır. Bu boşlukların doldurulması halinde banka kartına ait numara sorulacaktır. Banka şıkkını tüm bankalar şeklinde işaretlemeniz halinde, herhangi bir banka kartına bağlı kalmadan adınıza açılan hesaplara ait kartlarda bulunan paraları görebilir, unuttuğunuz hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında ekranın en alt kısmında güvenlik kodu kısmı bulunmaktadır. Bu kısmın doğru doldurulmaması halinde sisteme giriş yapamaz, sorgunuzu gerçekleştiremezsiniz. Güvenlik kodu, hemen üzerinde yer alan hafifçe eğilmiş rakam ve harf kombinasyonlarından oluşmaktadır. Bunu da yazdıktan sonra en altta bulunan Ara butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası Hesaplarında Zaman Aşımı

Ziraat zaman aşımı duyuruları, bankanın resmi internet sitesinin duyurular kısmında yayınlanmaktadır. Burada yayınlanan duyurular içerisinde 2020 yılında zaman aşımına uğrayacak banka hesapları duyurusu yapılırken, aynı zamanda 2019 yılı içerisinde zaman aşımına uğramış hesapların sahiplerine de haber verilmektedir. Ekranda Tıklayınız ibaresi ile yayınlanan sitede, ekrana bir tablo gelecektir. Tabloda görülen duruma bakılarak kendi ad, soyadınıza kayıtlı hesabı görebilir, hesap aracılığıyla içinde kalan para miktarından haberdar olabilirsiniz. Banka, her yıl belirli aylarda bu listeyi güncellemekte, geçmiş 6 ay ve gelecek 6 ay içerisinde zaman aşımına uğrayacak hesapları bildirmektedir.

Vakıfbank Hesaplarda Zaman Aşımı

Vakıfbank’ta unutulan paralar, tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi 10 yıllık hareketsizliğin ardından devlet hesaplarına transfer edilmektedir. Banka, transfer edilecek paranın sahibi olan hesabı duyurular kısmından değil, ayrı bir başlık olarak açtığı Zaman Aşımı sayfasından müşterileri ile paylaşmaktadır. Bunun yanında banka, 1 yıl önden giderek zaman aşımı sorunu yaşamasına aylar kalmış hesap  sahiplerini de uyarmaktadır.

QNB Finansbank Zaman Aşımı

QNB Finansbank unutulan hesaplar konusundaki duyurularını kendi internet sayfasının destek başlığı altında yapmaktadır. Destek başlığı altında bulunan Zaman Aşımı kısmında, bankalara ait unutulan hesapların sahiplerinin isimleri ve unuttukları miktarlar yazılmaktadır. 2019 ve 2020 yıllarının hesap zaman aşımı bilgilerini paylaşan banka, henüz zaman aşımına uğramamış, ancak uğrama riski bulunan banka hesaplarının sahiplerine, paralarını çekme ve hesaplarını kapatma şansı tanımaktadır. Bu sayede banka hesaplarını kapatabilecek  müşteriler, devlet hazinesine aktarılan paralar nedeniyle mağdur olmamaktadır.

İş Bankası Zaman Aşımı

İş Bankası’nda unutulan hesap bilgileri, bankaların resmi internet sitesinde paylaşılmaktadır. Bu kapsamda bankanın internet sitesinden ulaşılabilecek bilgiler arasında hesaplardaki para miktarından hesapta paranız olup olmadığına, pek çok ayrıntı yer almaktadır. bunun haricinde bankanın sitesinden direkt olarak kendinize ait bilgileri de araştırabilirsiniz. İnternet sitesinden yalnızca adınızı, soyadını ve sayfanın en altında bulunan güvenlik kodunu girerek zaman aşımına uğrayan hesaplar arasında sizin hesabınızın da olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu sayede eğer hesabınızdan 2019 yılı ve öncesinde para aktarımı yapılmamışsa, 2020 yılı için geç kalmadan paranızı geri alabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz