Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankada çalışanların maaşları, çoğu kişinin beklentisinin aksine çok yüksek değldir. Eğer bankaclık bir kariyer hedefi olarak belirlenir, bu yönde çalışılır sonrasında ise bankadak ihedefler fazlası ile yerine getirilirse, bankacı olarak kişi, başka bir işte çalışan emsallerine nazaran yüksek gelirler elde edebilir. Her sektörde var olan yükselme, bankacılık sektöründe de mevcuttur.

Bankacılık sektörüne yeni başlayanlar genellikle bu işe asgari ücretle yani 2.200 TL ile başlamaktadır. Bankacı maaşları hemen hemen tüm bankalarda benzer tutarlardadır. Aşağıda yer alan tabloya bankadaki pozisyonlar için ortalama maaşlar eklenmiştir.

Gişegörevlisi 2.200 – 3.500 TL
Gişeasistanı 2.300 – 4.000 TL
Müşteritemsilcisi 2.350 – 4.100 TL
Müfettiş 3.500 – 9.000 TL
Şubemüdürü 6.000 – 24.000 TL
Genelmüdür 27.000 – 100.000 TL

 

Yukarıda yer alan maaşlar, banka personellerinin aldıkları net maaşlardır. Ancak her bankanın ve her banka şubesinin çalışma koşulları farklı olduğu için maaş+prim ve ek olarak performans ödemeleri de yapılmaktadır.

Devlet bankalarında çalışan personellerin ise özel bankalara gore daha yüksek, en az 3200 TL maaş aldığı bilinmektedir. Ancak özel bankaların bazı zamanlarda kazancın bir kısmını personele prim olarak verdiği ve bu sayede bankacı maaşının 3000 lira seviyelerine geldiği de bilinenler arasındadır.

Banka Çalışanlarının Primleri Ne Kadar?

Banka çalışanlarının primleri kişisel performansa olduğu kadar diğer faktörlere de bağlıdır. Her bankanın şubelerinde farklı çalışma koşulları olacağı için bankacıların aldıkları primler değişiklik göstermektedir. Bankacıların aldığı net ödemeve prim toplanınca aylık 3.000 TL ücret öngörülmektedir .Devlet bankalarında bu tutarlar daha yüksek olabilmektedir.

Nasıl Bankacı Olunur?

Bankacı olmak için ülkemizde bulunan devlet üniversitesi veya vakıf üniversitesindeki lisans ve önlisans bölümlerinden spesifik olarak birini okuma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ekonomi,  matematik ve finans yönetimiyle arası iyi olan ve bankacılık kariyeri hedefleyen herkes bankacı olmak için başvuru yapabilir. Ancak bankaların işe alım yapacağı zaman öncelik tanıdığı bazı bölümler vardır. Bu bölümler; İktisat, Ekonomi, Maliye, Ekonometri, Çalışma Ekonomisi, Bankacılık ve Finansman (lisans) bölümleridir. Bu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerine ek olarak, İşletme, Kamu Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık (önlisans),  İstatistik, Matematik gibi bölümlerden mezun olup bankacı olan çok sayıda kişi vardır.

Bankada Çalışma Şartları Nasıl?

Bankacılık çalışma şartları açısından değerlendirildiğinde dışardan bakılınca kolay gibi görünen ancak stress seviyesi yüksek olan mesleklerdendir. Bankacılar, yaşadıkları stress ile kıyasladıklarında bankacı maaşlarının düşük olduğunu düşünebilmektedir. Bankacının yapacağı işlemlerde, havale/eft gibi para transferlerinde,  müşteri adına yapacağı kredi başvurularında çok dikkatli olması ve bilgileri ve belgeleri derlerken titiz davranması gerekmektedir. Özellikle fon ya da döviz alım- satımı yapılan durumlarda yanlış bir işlem müşterinin ve bankanın zarar etmesine neden olabilir. Hatta müşteri ve mevduat kaybına,  daha ciddi durumlarda ise bankacının iş akdinin sonlanmasına kadar gidebilir. Bu zorluklara ek olarak pek çok bankacı, mesai bitiş saatinden çok daha geç saatlerde işinden çıkmaktadır.

Bankacıların İş İmkanları Nasıl?

Bankacı iş imkanlarını değerlendirdiğimizde,  günümüz teknoloji çağında bankacılık işlemlerine olan talep artsa dahi bir bankacıya duyulan talep gün geçtikçe azalmaktadır. Artık müşteriler bankacılık işlemlerini şubelere gitmeden cep telefonlarından, çağrı merkezlerinden, internet bankacılığından ve ATM’lerden hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Özellikle mobi luygulamalardaki kullanım kolaylığı ve uygulamaların ücretsiz para transferi gibi müşterilerine sunduğu ekstra imkanlar ile şubeler eskiye gore cazibelerini kaybetmiştir. Bu durum ise bankacıların iş imkanlarını olumsuz yönde etkilemiş, birçok banka personel sayısında ciddi bir azalmaya gitmiştir. Bankacı maaşları ise eskiye gore düşüş göstermektedir.

Bankaların Çalışma Saatleri Nasıl?

Bankaların çalışma saatleri genel olarak sabah 09:00’da başlar. Saat 12:30’da öğle tatiline giren bankalar 13:30’da tekrar mesaiye başlar ve akşam saat 17:00’a kadar müşterilerine hizmet verir. Bankalar resmi tatillerde ve haftasonları kapalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz