İki ve üzerindeki bankaya borcu bulunan müşteriler, bankalardaki borçlarının farklı ödeme tarihlerine sahip olması veya ödeme planlarının sorun oluşturması nedeniyle borçları bir araya toplamak istiyor. Bu hamleyle hem borçların ödeme planlarının kişiye çok daha uygun bir hale getirilmesi mümkün oluyor hem de ödemelerin karıştırılması, aksatılması durumlarından oluşabilecek sorunlar azalıyor.

Borçlar Tek Bankada Nasıl Toplanır?

Öncelikle borçlu kişiler tarafından borcun hangi banka bünyesinde uygun ödeme planlarına sahip olması isteneceğinin belirlenmesi gerekiyor. Borcun tutarı fark etmeksizin, müşterilerin görüşme gerçekleştirdiği bankalar tarafından aynı prosedürler gerçekleştirilir. Hangi bankayla anlaşacağınızı belirledikten sonra, borçlu olduğunuz kurumlarla iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu görüşmelerde de, kurum bünyesindeki toplam borç tutarının tek seferde ödeneceği ve bu işlemin de farklı bir bankayla yapacağınız borç kapatma kredisiyle gerçekleşeceğini açıklamalısınız.

Borçlu olduğunuz kuruluşlar tarafından gerekli bilgilerin verilmesinin ardından, borç kapatma kredisi alarak borçlarınızı birleştireceğiniz bankaya gitmeniz gerekiyor. Borcun size uygun ödeme planlamalarına sahip olmasını sağlayacak bir süreç gerçekleştirilirken, mağdur olma ihtimaliniz olabildiğince düşürülür.

Gerekli evrakları temin etmeniz sağlandıktan sonra, ödeme planlarının hazırlanmasının ardından doğrudan borçların tek bir bankada toplandığını resmiyete döken evraklar hazırlanır. Kaç bin TL tutarında kredi çektiğinize bağlı olarak evraklar hazırlandıktan hemen sonra, krediyi temin ettiğiniz kurum tarafından borçların ödeme işlemleri EFT yoluyla yapılır. Borcunuzun sizin tarafınızdan şubelere gidilerek yapılması gerekmeksizin, adı geçen bankaların hesaplarına ödemeler doğrudan şube görevlisi tarafından yapılacaktır.

36 Ay Vadeyle 100.000 TL Borç Kapatma Kredisi

Bankalarla iletişime geçerek, diğer bankalardaki borçlarınızı kapatmak ve tek bir kurum bünyesinde toplanmasını sağlamak için 36 ay vadeye özel ödeme planlaması talep edebilirsiniz. Aşağıda yer alan 5 banka, müşterilerine 100.000 Türk Lirası tutarındaki borç kapatma kredisi için 36 aylık vadede ortalama 145 bin ile 155 bin aralığında toplam maliyetle hizmet veriyor. Faiz oranlarına ve toplam ödeme tutarlarına bağlı olarak seçiminizi yapabilir, gerekli evrakları hazırladıktan sonra kurumlarda borçları tek kurum bünyesinde ödeme planına dönüştürebilirsiniz.

  • Ziraat Bankası borç kapatma kredisi 145.413 Türk Lirası toplam ödeme tutarıyla, %1,80 faiz oranıyla, aylık taksit tutarı 4025 Türk Lirası ödeme planıyla veriliyor.
  • Garanti BBVA borç kapatma kredisi 153.251 Türk Lirası toplam ödeme tutarıyla, %2,08 faiz oranıyla, aylık taksit tutarı 4243 Türk Lirası ödeme planıyla veriliyor.
  • Ziraat Katılım borç kapatma kredisi 153.819 Türk Lirası toplam ödeme tutarıyla, %2,10 faiz oranıyla, aylık taksit tutarı 4258 Türk Lirası ödeme planıyla veriliyor.
  • AlBaraka borç kapatma kredisi 153.819 Türk Lirası toplam ödeme tutarıyla, %2,10 faiz oranıyla, aylık taksit tutarı 4258 Türk Lirası ödeme planıyla veriliyor.
  • Halkbank borç kapatma kredisi 155.245 Türk Lirası toplam ödeme tutarıyla, %2,15 faiz oranıyla, aylık taksit tutarı 4298 Türk Lirası ödeme planıyla veriliyor.

Hangi Bankalarda Borçlar Birleştirilebilir?

Bankaların belirledikleri faiz oranlarına bağlı olarak, minimum ekstra masrafı veren bankayla görüşmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle Türkiye’de an itibariyle faiz oranları diğer kurumlara kıyasla daha düşük olan Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Ziraat Katılım, AlBaraka ve Halkbank tercihleri sıkça görülüyor.

Seçeceğiniz kurumların borç kapatma kredisi verirken tüm işlemleri bankalar arasındaki genel prosedürlere uygun bir şekilde gerçekleştirecek olması nedeniyle, belirlediğiniz borç ödeyici bankanın size nakit bir para verme durumu söz konusu değildir. Gerekli planların yapılması ve sözleşmelerin oluşturulmasının ardından, adı geçen tüm borçlar doğrudan bankalar arası EFT işlemleriyle doğrudan banka şubesinde kapatılacaktır.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz