ATM’ler hızlı işlem yapılmasını sağlarken, birkaç özel durumda hem kartı yutabilen hem de paranın sıkışma sorunlarıyla karşılaşılabilen cihazlardır. Binlerce işlem arasında çok nadir de olsa karşılaşılabilen bu durumlar nedeniyle, para yutma sürecinde mutlaka müşteri hizmetleriyle iletişime geçilmesi gerekiyor. Paranın yutulması, kartın yutulması, para çekilirken beklenen tutarın tam olarak teslim alınmaması gibi problemlerle karşılaşılabiliyor.

Paranız ATM tarafından alınmasına rağmen kabul edilmemesi gibi durumlarda mutlaka müşteri hizmetlerini aramalısınız. Aksi taktirde hangi müşterinin problem yaşadığının, kayıt oluşturulmadan anlaşılması mümkün olmadığı için ödeme alamazsınız. Ödeme alabilmek için ise, oluşturacağınız kaydın ardından ATM’de yapılacak para sayımının ardından sizin belirttiğiniz tutarda fazla çıkması gereklidir.

Mesai Saatleri İçerisindeki ATM Arızaları

Mesai saatleri içerisinde olan ATM arızalarında, müşteriler tarafından direkt olarak ilgili bankanın müşteri hizmetleri hattı aranarak hızlı bir şekilde ödeme kaydının tutulması sağlanmalıdır. Operatörler tarafından kayıt oluşturulmaması, tekrar para yatırılmasının veya çekilmesinin istenmesi gibi bir süreçle karşılaşmayacaksınız.

Öncelikle ne kadar para yatırdığınız ve hangi saatte hangi dakikada yatırdığınıza dair bilgileri vermeniz gerekiyor. Ardından hangi konumda yer alan ATM’de işlem yapmak istediğinizi belirttiğinizde, mesai saatleri içerisinde şube yetkilileri incelemeyi gerçekleştirecektir.

ATM Neden Parayı Vermez?

ATM’lerde paranızı geri alamamanıza yol açan nedenler arasında özellikle o an itibariyle cihazın aşırı ısınması, aşırı soğuk bir ortam ısısının bulunması gibi nedenler ön plana çıkıyor. Isının yanı sıra, cihazın sel, su baskını, heyelan gibi pek çok farklı nedenden ötürü teknik – donanımsal problemlerle karşılaşılması söz konusu olabilir. Cihazların eskimesi, incelemelerde teknik problemlerin tespit edilememesi gibi durumlardan ötürü, bir sonraki işlemde para sıkışmasıyla karşılaşılabilir.

Bankalar tarafından hizmet verilen müşterilerin sadece para yatırma işlemlerinde değil, para çekme sürecindeki faaliyetlerde de işlemlerin uzun sürdürülmesi durumunda para yutma durumuyla karşılaşılabiliyor. Müşteriler tarafından yer verilen diğer şikayetler ise, para yatırma işlemlerinde, paranın ilgili noktaya yerleştirilmesinin ardından cihazın kapağının direkt kapanması durumuna değiniliyor.

ATM ile ilgili bir sorun olmasa dahi, genel teknik sorunlardan ötür cihaz içerisine parayı alırken bu durumu sisteme işleyemeden kartı iade edebiliyor. Kartı, ekrandaki ödeme onayını görmeden geri almamalı ve böyle bir durumla karşılaşıldığı taktirde mutlaka ilgili bankanın müşteri hizmetleriyle görüşmelisiniz. Paranın yatırılmasıyla ilgili girişimler esnasında veya önceden yırtılmış olan paraların kullanılmaya çalışılması, işlemlerin aniden kilitlenmesine yol açabiliyor. Cihazın yırtık parayı tam okuyamaması, kağıt veya vb. farklı bir materyal olarak tanımlaması halinde cihaz kendini dondurabiliyor.

ATM’de Kalan Parayı Nasıl Alabilirim?

ATM’de paranız kaldığı taktirde, ne kadar işlem yaptığınızı ve hangi saatte yaptığınızı detaylı bir şekilde kayıt altına almanız gerekiyor. Müşteri hizmetleri telefon numarasını aradığınızda direkt olarak operatörle teknik sorunlarla ilgili görüşmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ardından ATM’de kartınızın ve/veya paranızın kaldığını, alamadığınızı açıklamalısınız. Tek tek açıklamanız gereken diğer bilgiler ise bulunduğunuz konum, ATM ile ilgili sizden istenecek olan diğer bilgilerdir. Detaylı bir şekilde açıklamanın yapılmasının ardından, ATM’nin yanında olup olmadığınızı ve direkt olarak hangi saatte işlem yapma girişiminde bulunduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

Eğer ATM bünyesinde herhangi bir tutarda para kaldıysa veya sıkışma durumu söz konusu olduysa, bunun kayıt altına alınabilmesi için mutlaka dilekçe verilmesi gerekiyor. Dilekçede hem hangi ATM’de işlem yapıldığı hem de kaç TL tutarında bir işlem yapılmasıyla ilgili girişimde bulunulduğu bilgileri yer almalıdır. Bunun yanı sıra doğrudan kameraların incelenmesiyle ilgili bir talepte de bulunabilir, dilekçenizin lehinize sonuç alınabilecek şekilde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz