2020 yılında arsa kredisi alabilmek için başvurabilecek pek çok adres mevcuttur. Yeni bir arsa satın alarak yatırım yapmak isteyen kişiler arsa kredilerine başvurabilir. Arsa almak oldukça karlı bir yatırıma dönüşebiliyor. Henüz üzerinde bir yapı olmayan arsalar çok daha düşük fiyatlara satılıyor. Bu arsalarda da yapılar inşa edildikçe satın almak için verilen ücretten çok daha fazlasını kazanabilmek mümkün oluyor. Ayrıca ekim yapabilmek için de özellikle kırsal bölgelerde arsa satın almak isteyen birçok kişi oluyor. Bundan dolayı da pek çok kişi arsa alma yoluna başvuruyor. Arsa alabilmeyi kolaylaştırabilmek için de bankalar arsa kredisini müşterilerine sağlıyor. Bu kredilere başvurmadan önce de her bir bankanın arsa kredisi hakkında detaylı bilgi edinmek gerekiyor.

Arsa Kredisi Veren Yerler

Arsa kredisi sağlayan adresler arasında bankalar vardır. Bankalar müşterilerinin birçok ihtiyacı için kredi sağlayabiliyor. İnsanların genellikle konut satın alabilmek için bankaların kredilerine başvuruyor. Bankalarda farklı vade ve faiz oranları ile konut için kredi veriyor. Bunların yanı sıra arsa alabilmek için de başvurulabilecek bankalar mevcuttur. Daha ucuza bir arsa satın aldıktan sonra bir ev sahibi olmayı düşünen ya da ticari amaçlar için arsa almayı isteyen kişiler hayallerindeki arsayı alabilmek için bankalara kredi için başvuruda bulunabiliyor. Arsa kredisi veren bankalardan da bazıları şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası,
  • TEB,
  • İş Bankası,
  • Şeker Bankası,
  • Albaraka Türk.

Arsa Kredisi Faiz Oranları

Arsa kredisinin faiz seçenekleri bankadan bankaya değişiyor. Arsa kredisi alabilmek için birçok bankaya başvurulabilir. Her bir bankanın da müşterilerine sunduğu imkanlar bir olmuyor. Bazı bankalar uzun vade seçeneklerini arsa kredisi almak isteyen kişilere verirken bazı bankalar ise düşük faiz oranlı kredi fırsatı sağlıyor. Bundan dolayı arsa kredisi faiz oranını öğrenmek isteyen kişilerin tek tek bankaların kredi bilgilerine girmeleri gerekiyor. Örneğin Ziraat Bankası arsa kredisi için %1,9 oranında bir faiz uyguluyor. Şekerbank’ın arsa kredisi faiz oranı ise %2,52’ye kadar çıkabiliyor.

En Uygun Arsa Kredisi

En cazip arsa kredisinin hangisi olduğu kişiden kişiye değişebilir. Çeşitli amaçlar için insanlar arsa almayı düşünüyor. İnsanların hayallerindeki arsayı alabilmeleri için de bankalar kredi sağlıyor. Bu bankaların da arsa kredisi için sağladığı olanaklar birbirilerinden farklı oluyor. Bazı bankalar vade sayısını fazla yapabiliyor bazı bankalar ise faiz oranını oldukça düşük tutabiliyor. Uzun vade imkanı ile kredisini ödemek isteyen kişilerin başvurabileceği banka ile düşük faiz ile ödeme yapmak isteyenlerin gidecekleri banka bir olmuyor. Bundan dolayı bir krediden beklenti neyse ona göre başvurulacak adres de değişiyor.

Arsa Kredisi Hesaplama

Arsa kredisini nasıl hesaplarım diye düşünen kişilerin ilk olarak hangi bankadan kredi çekeceğine karar vermesi gerekiyor. Her bankanın faiz oranları ve vade imkanları bir olmuyor. Bundan dolayı da hangi bankadan arsa kredisi çekilecekse o bankadan hesaplama yapılması gereklidir. Fakat arsa kredisi hesaplama işlemleri oldukça kolaydır. Her banka internet sitesi üzerinden müşterilerine hesaplama araçları sunmaktadır. Örneğin Ziraat Bankası internet sitesine girilmesinin ardından arsa kredisi sayfası açılmalı ve sonrasında ekranın sağ tarafında bulunan hesaplama aracı linkini tıklaması gereklidir. Bu linkin tıklanmasının ardından da kolay bir şekilde hesaplama yapılabilir. Bu hesaplamayı diğer bankaların internet sitelerinden yapabilmek de mümkündür.

Arsa Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Arsa kredisi için istenen belgelerden en önemli olanı gelir belgesidir. Uygun bir geliri olmayan kişilerden ise bankalar ekstra bir ipotek ya da kefil talebinde bulunabilir. Bunun dışında kredi başvuru formu da eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve bankaya başvuru sırasında teslim edilmelidir. Arsa kredisi için istenen bir diğer belge de nüfus cüzdanı fotokopisidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi olmadan herhangi bir krediye başvurabilmek de mümkün değildir. Arsa kredisi başvuru belgeleri diğer krediler ile oldukça benzerdir. Fakat diğer kredilerden farklı olarak arsa kredileri için genellikle bankalar bir evin ipoteğini talep edebilmektedir.

Ziraat Bankası Arsa Kredisine Nasıl Başvurulur?

Ziraat Bankası arsa kredisine başvurmanın yolu en yakın banka şubesine gidilmesidir. Ziraat Bankası 60 aya kadar vade imkanı olan arsa kredisi vermektedir. Bu krediyi alabilmek için de banka şubesine gidilmeli ve başvuru gerçekleştirilmelidir. Ziraat Bankası satın alınacak olan arsanın ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi sağlıyor. Ayrıca bu arsanın belediye sınırları içerisinde olması ve imarının da olması gerekiyor. Ziraat Bankası’nın arsa kredisi için belirlediği faiz oranı ise %1,9’dur.

TEB’in Ev İpotekli Arsa Kredisi

TEB’in arsa kredisi de yine arsa satın almayı düşünen kişilerin başvurabilecekleri kredilerden bir tanesidir. TEB de arsa kredisi için 60 aya kadar vade seçeneği sunuyor. TEB’in arsa kredisine başvurmak isteyen kişilerin ilk olarak nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve ipotek olarak gösterilecek olan gayrimenkulün fotokopisi belgelerini edinmesi gerekiyor. Daha sonrasında bu belgeler ile beraber TEB şubesine gidilerek kredi başvurusu gerçekleştirilebiliyor. TEB bir arsanın ekspertiz değerinin %60’ına kadar kredi sağlıyor.

Albaraka Türk’ün Arsa Kredisi Faiz Oranı Kaçtır?

Albaraka Türk arsa kredisi faiz oranı %2,20’dir. Albaraka Türk arsa kredisi kullandırımı için diğer bankalarda biraz daha fazla faiz oranı talep etmektedir. Fakat Albaraka Türk bir arsanın değerinin %100’ne kadar kredi sağlıyor. Bundan dolayı da pek çok insan arsa kredisi alabilmek için Albaraka Türk’e başvuruyor. Albaraka Türk de diğer birçok bankada olduğu gibi arsa kredisi için 60 ay vade seçeneğini müşterilerine sunuyor. Banka krediyi vermeden önce arsanın ekspertiz değerini öğreniyor. Daha sonrasında bu değerin tamamına kadar krediyi müşterilerine veriyor. Bir arsanın tamamına kredi almak isteyen kişiler de başvuru formları ile beraber Albaraka Türk şubelerini ziyaret etmelidir.

İş Bankası’ndan Arsa Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

İş Bankası arsa kredisi alma koşullarından bir tanesi düzenli bir gelirin olmasıdır. Arsa almayı düşünen kişilerin kredi için başvurabilecekleri bankalardan bir diğeri de İş Bankası’dır. İş Bankası arsa değerinin %50’sine kadar kredi veriyor. Bu kredinin de 60 ay vadesi bulunuyor. İş Bankası’nın bu kredisinden yararlanabilmek için de satın alınacak olan arsanın ipotek ettirilmesi gerekiyor. İş Bankası bu arsanın ipotek gösterilmesi halinde krediyi veriyor. İş Bankası’nın arsa kredisi için uyguladığı faiz oranını öğrenebilmek için ise banka ile iletişime geçilmesi gerekiyor. Banka şubesine gidilerek ya da çağrı merkezi aranarak arsa kredisine dair detaylı tüm bilgilere kolayca ulaşılabilir.

Şekerbank Arsa Kredi Vadesi Ne Kadardır?

Şekerbank arsa kredisi vade sayısı 120 aydır. Şekerbank diğer birçok bankadan çok daha uzun taksitlendirme imkanı sunuyor. Fakat bankanın talep ettiği faiz oranı ise diğer bankalardan biraz daha fazla olabiliyor. Vade sayısı arttıkça talep edilen faiz oranında da artış oluyor. Şekerbank’ın arsa kredisi alınabilmesi için de imarlı bir arsanın ipotek ettirilmesi gerekiyor. Satın alınacak arsa imarlı değilse de herhangi bir gayrimenkulün ipoteği de kabul ediliyor. Şekerbank da arsanın ekspertiz değerinin %50’sine kadar olan kısım için krediyi müşterilerine sağlıyor.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz