Araç satın almak için kredi çekme girişiminde bulunanlara özel şartlar bulunuyor. Bankaların tümü tarafından uyulması gereken şartlarda, direkt olarak arabanın toplam değerinin yüzde kaçı oranında kredi çekilebileceği, ödemelerin kaç ay vadeye kadar planlanabileceği belirleniyor.

Milyonlarca kişi tarafından sorgulanan ve hakkında çok sayıda soru sorulan durumlar arasında, arabanın toplam değeri kadar yüzde yüz oranında kredi çekilip çekilemeyeceği yer alıyor. Bir banka müşterisinin ihtiyaç kredisi yerine, “Taşıt kredisi” adı altında alabileceği maksimum kredi tutarı %75 ile araç fiyatına göre %80 oranına çıkabiliyor. Arabanın tamamına kredi veren bankalar için aşağıda detayları inceleyebilirsiniz.

İkinci El Araçlarda Taşıt Kredisi Yaş Şartı

QNB Finansbank, ING Bank, Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti Bankası gibi çeşitli bankalarla yapılacak görüşmelerde özellikle hangi türde kredi alınacağınız önem kazanıyor. Müşteriler tarafından ikinci el olan araçlar için belirli kurallara uyulmadığı sürece kredinin çekilmesi mümkün olmuyor. Bir aracın satın alım süreciyle ilgili %100 oranında kredinin çekilmesine izin verilmediği için, toplam tutarı tek kredi altında toplama olanağı da bulunmuyor.

Kredilerin alınabilmesi için, ikinci el araç alımlarında aracın 5 yaşından büyük olması halinde taşıt kredisi alınamayacağına dikkat edilmesi gerekiyor. Örnek olarak, 2019 yılı baz alındığında ikinci el araç satın alırken aracın en fazla 2014 üretimine sahip olması isteniyor. 2013 ve öncesinde üretilmiş olan otomobiller için “Taşıt kredisi” adı altında özel faiz oranlarına ve şartlara sahip olan kredilerin alınması mümkün değildir.

Araç Bedeli Yüksek Gösterilerek Arabanın Tamamına Kredi Alınır Mı?

Pek çok banka müşterisi tarafından taşıt kredisi alımıyla ilgili olarak özellikle %100 değeri kadar kredi alınamayacak durumlara yönelik aynı soru akla geliyor. 60 bin Türk Lirası değerinde bir araç satın alınacak olması halinde, aracın değerinin %100’ü 60.000 Türk Lirası olması nedeniyle, 45.000 Türk Lirası kadar kredi alma olanağına sahip oluyorsunuz. Geri kalan kısmın sizin tarafınızdan biriktirilmiş olması veya ihtiyaç kredisi üzerinden tamamlanması için başvuruda bulunulacak bir sürecin belirlenmesi gerekiyor.

Bir otomobilin sıfır veya ikinci el olması fark etmeksizin, “Taşıt kredisi” adı altındaki bir değer belirleme sürecinde tüm faaliyetler doğrudan banka tarafından kontrol ediliyor. Aracın kendi değerinin çok aha üzerinde bir fatura götürülmesi ve bankanın kandırılmasıyla %100 araç oranı kadar kredinin alınması mümkün olmuyor. Aynı zamanda, belirlenen bedel kadar oranın direkt olarak sigorta ve kredinin diğer kalemlerinde maliyetleri artırma durumu söz konusudur.

Arabanın Toplam Ücretine Kredi Alınır Mı?

Araç satın alacak olan müşteriler tarafından 100.000 Türk Lirası sınır değeri bulunuyor. 100.000 TL altı için %75 oranına kadar kredi alabilirken, üzerindeki tutarlarda ise direkt olarak toplam fiyat üzerinden %80 kadarının kredi alınması mümkün oluyor. Araç satışlarında doğrudan tek seferde “Taşıt kredisi” adı altında kredinin alınması gibi bir durumla karşılaşılamıyor.

Hem bankanın hem de otomobil satın alacak kişilerin risklerinin azaltılması amacıyla özel şartlara uygun hareket edilmesi gerekiyor. Eğer aracın tamamını krediyle satın almak istiyorsanız, bu durumda farklı kredi türleriyle, 2 farklı türde ödeme planı belirleme olanağına sahip oluyorsunuz.

Aracın Tamamı Krediyle Nasıl Alınır?

Otomobil satın alacak olan banka müşterilerinin kullanması gereken kredi rakamları, “Taşıt Kredisi” üzerinden, toplam ücretin %75’i ile %80’i oranında olabiliyor. Geriye kalan %25 veya 100.000 Türk Lirası değerindeki otomobillerde %20 oranındaki kısmını ise “İhtiyaç Kredisi” vade seçenekleri ve faiz oranlarına göre temin etmeniz gereklidir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz