T.C. kimlik numarasını ad- soyad kullanarak öğrenmek için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi kullanılmaktadır. Özellikle yeni kimlik çıkarma işlemi sırasında gerekli olan T.C. kimlik numarasının bilinmemesi durumunda kimlik çıkarma işleminde sorunlar yaşanacaktır. Bunu önlemek amacıyla, eski kimlikte T.C. kimlik numarası hanesi boşsa TC Kimlik no internet üzerinden sorgulama işlemi yapmak gerekmektedir.

Ad- Soyad İle TC Kimlik Numarası Öğrenme

Sadece ad soyad kullanarak TC kimlik numarası öğrenme işlemi mümkün değildir. T.C. kimlik numarasının pek çok idari işlemde kullanılması ve insanların banka gibi resmi kurumlarda çoğu işini T.C. kimlik numarası ile halledebilir hale gelmesi, T.C. kimlik numarasının korunması gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Bu nedenle yalnızca numaranın sahibi, kimlik bilgilerinin tümünü girerek T.C. kimlik numarasını öğrenebilmektedir.

Online TC Kimlik Numarası Sorgulama

İnternetten T.C. kimlik numarası sorgusu yapmak için kişilerin İçişleri Bakanlığı resmi sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Girişin ardından sayfada bulunan menü üzerinden Vatandaşlık Genel Müdürlüğü araması yapılmalıdır. Aramanın yapılmasının ardından ekranda bulunan işlemler bölümü kullanılarak T.C. kimlik numarasının öğrenme seçeneği tıklanmalıdır. Burada ekrana bir form gelecektir. Formda bulunan boşluklar, eksiksiz ve yanlışsız olarak doldurulmalıdır. Form, kimli onaylamak amacıyla vatandaşlara sunulmaktadır. Formda, kimlik üzerinde bulunan T.C. kimlik numarası haricindeki bütün bilgiler sorulmaktadır. Bu kapsamda ana adı, baba adı, cilt no, aile sıra no, doğum tarihi gibi eski kimliklerde yer alan bilgilerin tümü, forma konu olmaktadır. Bu nedenle bu sorgulama işlemini yaparken eski kimlik yanınızda olmalıdır. Formu doldurmanızın ardından ekranda bulunan sorgula butonundan isimden TC kimlik numarası sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Online Sorgulama İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

İnternetten T.C. kimlik numarası sorgulaması yapıldıktan sonra, sorgulama yapılan bilgisayardan sayfa çıkışı yapılmalıdır. Mümkünse, numarası sorgulanan kişiye ait bir bilgisayardan yapılacak sorgulama işlemi, sayfanın kapatıldığından emin olunduktan sonra sonlandırılmalıdır. Bu sorgulama  işlemi, internet cafe gibi halka açık alanlarda yapılmamalıdır. Aksi halde T.C. kimlik numarasının gizlilik esası çiğnenebilir.

T.C. Kimlik Numaraları Sorgulama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

T.C. kimlik numarası öğrenirken dikkat edilecek unsurlar, öncelikle bu numaranın, sahibinden başka birinin eline geçmemesi gerektiğidir. Bu nedenle sorgulama işlemi kişisel bilgisayarda, yalnızca İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasında yapılmalıdır. Bu kapsamda sorgulama sayfasına yönlendireceğini vaat eden ya da sorgulama yaptığını iddia eden diğer sayfalar kullanılmamalıdır. Birbirinden farklı internet sitelerinde kimlik bilgilerinizi paylaşmanız, kötü niyetli insanların bunları kullanması ile sonuçlanabilir. Bu nedenle T.C. kimlik numarası sorgulama işlemi yalnızca bakanlığın sitesinden yapılmalıdır.

T.C. Kimlik Numarası Nerelerde Kullanılır?

T.C. kimlik numarasının kullanım alanları tüm resmi kurumlardır. Herhangi bir resmi işlemde direkt olarak T.C. kimlik numarası istenmektedir. Bu doğrultuda kişinin ikametgahından tapu bilgilerine, pek çok sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Adliye, vergi dairesi, tapu müdürlüğü ve hatta fatura ödeme merkezleri dahi, T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapma yoluna gitmektedir. Bunun yanında T.C. kimlik numarası ile yapılan işlemler, e- devlet işlemlerini de kapsamaktadır. E- devlet sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ile giriş yaparak kişi hakkında açılan davalardan vergi borçlarına kadar tüm adli işlemlerin sorguları yapılabilmektedir. 2000 yılında çıkan yasa ile her vatandaşın T.C. kimlik numarası ile işlem yapması, evrak yükünü azaltmak amacıyla alınmış bir karardır. Bu sayede hastanelerden vergi daireleri ve adliyelere kadar T.C. kimlik numarası ile yapılan tüm girişlerde, kontrole gerek kalmadan kişilerin bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz