Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da günün gündemi vergiler ve zamlar oldu. 2021 yılına adım attığımız ilk gün içerisinde vergi ve harçlar ödemelerine bazı düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler çerçevesinde 2021 vergi ve harç zamları ise vatandaşların en çok ilgisini çeken konu oldu. Yeni yıla girdiğimiz ilk gün vergilere bazı değişiklikler getirildi ve ödeyeceğimiz miktarlarda değişiklikler yaşandı.

Devlete ödediğimiz vergi zamları içerisinde ehliyet, pasaport ve taşıtlara ödenen ödemeler mevcuttur. Birçok kişinin merak ettiği motorlu taşıtlar vergisi de zam alan vergiler arasında bulunuyor. %9,11 oranında zam alan araç vergileri, yeni yıl ile birlikte geçerli olacak. Bu nedenle yeni yılda araç almak isteyen vatandaşlar, zamlı vergiler üzerinden araç alabilecekler. Taşıtların durumuna göre ödenen vergiler değişiklik gösteriyor.

Bu nedenle de kişiler yeni yıl vergi zammı için ne kadar ödeyeceklerini merak ediyorlar. Arabanın yaş aralığı 1 ile – arasındaysa 1831 TL vergi alınması bekleniyor. Aynı zamanda bu araların motorlarının ise 1,3 ile 1,6 LT arasında da olması şartı belirleniyor. Aracın vergisinin bu fiyatta olabilmesi için vergisiz olarak belirli bir tutarı aşmaması gerekiyor. Vergisiz ödemesi 56.519 TL olan araçlar bu fiyat üzerinden vergi ödeyecekler.

Vergi ve Harç Zamları (2021 Yılı Güncel Fiyatları Ne Kadar?)
vergi ve harç zamları

Ehliyet ve Pasaport Harçları Ne Kadar Oldu?

Yeni yılın gelmesi ile birlikte kişilerin en çok aldığı pasaport ve ehliyetlerin ödemesine de zam geliyor. Hemen hemen hepimiz ehliyet sahibi olmayı amaçlıyor, hayatın birçok yerinde ihtiyaç duyulabilecek bu belge için de ödenen harç zamlanıyor. Yeni yıl harç zamları içerisinde pasaport 6 ay geçerli ise 227,20 TL harç ödeniyor. Buna bağlı olarak pasaport süresi arttıkça, belgeye ödenen zam da artış gösteriyor.

  • 1 sene zamanı olan pasaportlar için 332,10 TL,
  • 2 sene zamanı olan pasaportlar için 542,20 TL,
  • 3 sene zamanı olan pasaportlar için 770,20 TL,
  • 3 seneden fazla zamanı olan pasaportlar için ise 1085,40 TL harç ödemesi gerçekleşecek.

Ehliyetler için de gelen yeni zam oranları ile birlikte, 2021 yılı içerisinde ehliyet alacak kişiler daha yüksek tutarlar ödeyecekler. A sınıfı bir ehliyet almak isteyen kişiler 272 TL ödeme yapacakken, B sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler 820,10 TL ödeme gerçekleştirecek.

Çevre ve Temizlik Vergisinde Ne Gibi Düzenlemeler Getirildi?

2021 yılında vergilere gelen zamlar ile birlikte çevre ve temizlik vergisinde de artış olacak. 2021 yılı zamları içerisinde para cezalarında da artış meydana gelecek. Çevredeki düzene aykırı davranan ve karşısında ceza alacak olan kişiler farklı tutarlarda ceza ödeyecekler. Bu miktar kişilerin uyguladığı duruma bağlı olarak değişecek. 5 TL’den başlayan ceza ödemeleri 240 TL’ye kadar artış gösterebilecek. Evrak eksikliğinin oluşmasına neden olacak durumlarda ise ceza ödemeleri 380 TL’den başlayarak artış gösterecek.

Çevre temizlik vergisi için metreküp başına verilen miktar artış gösterecek. Bu tutar küçük şehir belediyeleri için 0,38 TL olurken, büyükşehir belediyelerinde ise 0,50 TL olarak ödenecek.

Emlak Vergisi Artışı Ne Kadar Oldu?

2021 yılı zamları içerisinde ev almak isteyen kişiler de daha fazla vergi ödemesi gerçekleştirecekler. Emlak vergisi kanunu içerisinde yer alan oran %50 oranında artış gösterecek. Bu nedenle emlak vergisi ödeyecek olan kişiler 2020 senesinde ödenen vergiyi, 1,5 kat daha fazla tutarda ödeyecekler. %4,55 oranında artış gösterecek olan emlak vergisi, 2021 yılında yapılan zamlar arasında yer alıyor.

Bunun yanı sıra mobil hat aboneliği olan kişilerin ilk ödediği tutarda da artış yaşanıyor. Kişiler artık özel iletişim vergisini daha yüksek olarak yatıracak ve 86 TL ödeme yapacaklar.

Vergi ve harç zamları, her sene güncellenmektedir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz