2019 Sigorta prim tutarı 959,40 TL’dir. Çalışan kişilerin SSK primleri işverenleri tarafından yatırılır. Yatırılması gereken primin miktarı da belirli şeyler göz önüne alınarak hesaplanır. Devlet bazı durumlar için çalışanların indirim ve teşviklerden yararlanabilmesine olanak tanır. Böyle bir durumda da ödenmesi gereken SGK primi tutarı da azalır. Fakat herhangi bir indirim ya da teşvik söz konusu değilken yatırılması gereken En Düşük SSK primi bedeli 959,40 TL’dir.

Sigorta Primleri Belirlenirken Neler Baz Alınıyor?

SSK prim hesaplamasında baz alınan faktörler arasında prime esas taban ve tavan fiyatları vardır. Hesaplamalar da en etkili olan şeylerden bir tanesi de asgari ücrettir. Kazançların tavan fiyatları ile asgari ücretler göz önüne alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. 2019 yılında belirlenmiş olan sigorta primleri ise şu şekildedir:

  • Prime esas kazancın taban fiyatı 2.588,40 TL,
  • Prime esas kazancın tavan fiyatı 19.188,00 TL,
  • En düşük günlük brüt kazanç 85,28 TL,
  • En yüksek brüt kazanç 639,60 TL.

Çalışanın Medeni Durumuna Göre Yapılan İndirimler

Asgari geçim indirimi tutarları kişilerin medeni durumlarına göre değişiyor. Bekar olan bir kişi 191,88 TL indirimden yararlanabiliyor. Evli olan, çocuğu olmayan ve eşi çalışan kişilerin de yararlandığı indirim miktarı yine 191,88 TL’dir. Fakat çocuksuz ve eşi çalışmayan kişilerin asgari geçim indirimi tutarı 230,26 TL’dir. Diğer bazı medeni hallere göre indirim miktarı şu şekildedir:

  • Evli, 1 çocuklu, eşi çalışmıyor: 259,04 TL,
  • Evli, 1 çocuklu, eşi çalışıyor: 220,66 TL,
  • Evli, 2 çocuklu, eşi çalışmıyor: 287,82 TL,
  • Evli, 2 çocuklu, eşi çalışıyor 249,44 TL.

Düzenli Prim Ödemeye İndirim

Prim ödemesini düzenli yapanlara indirim devlet tarafından uygulanıyor. Prim ödemelerinde bazı teşvik ve indirimler söz konusu olabiliyor. Bunlara göre de ödenmesi gereken SSK prim miktarı da farklılaşıyor. Örneğin bir işveren çalışanının primlerini düzenli olarak yatırıyorsa bu durumda indirim yapılıyor. Herhangi bir geçmiş prim borcunun olmaması durumda %5 oranında bir indirim devreye sokuluyor. Bu indirim sayesinde de 959,40 TL olan prim tutarı 831,48 TL’ye düşebiliyor.

SSK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK hizmet dökümü sorgulaması için e devlete girmek gereklidir. SSK bağlı olan kişilerin hizmet dökümlerini almak istedikleri zaman başvurmaları gereken yer e devlettir. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası mevcuttur. Bu sayfada da 4A Hizmet Dökümü ekranı vardır. Bu ekrandan SSK’ya ait hizmet dökümüne dair sorgulamaların yapılabilmesi mümkündür. Fakat ilk olarak e devlet sistemine giriş yapılması şarttır. E devlete girmek için e devlet şifresi gereklidir. Bu şifreye sahip olmayan kişiler ise iki yola başvurabilir. Bunlardan ilki PTT’ye giderek e devlet şifresi almaktır. Bir diğer ise mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ya da internet bankacılığı gibi bilgilerden bir tanesi kullanılarak sisteme giriş yapılmasıdır. Yalnızca e devlet sistemine girilmesinin ardından SSK hizmet dökümüne ulaşılabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta SSK ya da emekli sandığı gibi zorunlu olan sigortalardan bir tanesine bağlı olmayan kişilerin kendi istekleri ile yaptırdıkları sigortadır. Bu sigorta primlerini kişiler isteğine göre yatırabilir. Sağlık hizmetlerinden ve emeklilikten yararlanabilmek için de pek çok kişi bu sigortayı yaptırmaktadır. İsteğe bağlı olarak yaptırılan sigorta primi ise 4B kapsamındaki Bağ-Kur primi esas alınarak belirlenmiştir. Bu primin tutarı ise 818,56 TL’dir. Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak yaptıracakları sigorta için ise ödenmesi gereken prim 709,41 TL’dir.

Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz