005 hata kodu; internet alışverişlerinde kullanılan kredi kartlarının verdiği hata kodlarından biridir. 005 hata kodu; kişilerin kredi kartı işlem limitleri ile ilgili bir hata kodudur.

005 Hata Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

005 hata kodunun anlamı; kişinin kredi kartı için belirlenmiş olan sınırları aşmış olması ve bu yüzden ilgili kart ile işlem yapmaya devam edememesidir. Bankaların güvenlik amaçlı getirdiği bu kısıtlamalar; bankadan bankaya, karttan karta ve işlemden işleme göre değişiklik göstermektedir.

Hangi Durumlarda 005 Hata Kodu İle Karşılaşılmaktadır?

005 hata kodu ile karşılaşıldığı durumlar şunlardır:

  • Kişinin alışveriş miktar limitini doldurması durumunda, 005 hata kodu ile karşılaşılabilmektedir. Kişi eğer gün içerisinde 400 TL’lik alışveriş limiti olan bir kart kullanıyor ise ve bu limiti de doldurmuş ise; bir sonraki alışverişinde 005 hata kodu almaktadır.
  • Kişinin alışveriş sayı limitini doldurması durumunda, 005 hata kodu ile karşılaşılabilmektedir. Kişinin eğer gün içerisinde ilgili alışverişi gerçekleştirebilmesi için bir işlem sayı limiti var ise; örneğin ilgili işlemi sadece 1 kere yapabiliyor ise, işlemi ikinci kere gerçekleştirmeye çalıştığında 005 hata kodu almaktadır.

005 Hata Kodu İle Karşılaşıldığında Ne Yapılmalıdır?

005 hata kodu ile karşılaşıldığında yapılması gereken; ilgili banka iletişime geçmektir. Bunun için ilgili bankanın çağrı merkezi aranabileceği gibi, ilgili bankanın şubesine de gidilebilmektedir. Çağrı merkezi arandığında, müşteri temsilcisine bağlanılmalıdır ve 005 hata kodu alındığının söylenmesi gereklidir. Müşteri temsilcisi kişiye gerekli bilgiyi vermektedir.

005 Hata Kodu İle Bir Daha Karşılaşmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

005 hata kodu ile bir daha karşılaşmamak için yapılması gereken; kişinin kartları için belirlenmiş olan işlem limitlerini öğrenmesi ve devamlı olarak bu problem ile karşılaşması durumunda kredi kartı limitini arttırmasıdır. Öncelikle kişi ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramalı veya ilgili bankanın şubesine gitmelidir ve kart işlem limitleri hakkında bilgi almak istediğini söylemelidir. Sonra ise kart limitini arttırmak için tekrar ilgili bankaya talimat vermesi gereklidir.

Kredi Kartı Limiti Arttırma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi kartı limiti arttırma işlemi yapabilmek için uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

  • Kişi 005 hata kodu almamak için kredi kartının limitini arttırmak amacı ile ilgili bankanın şubesine gidebilmektedir. Kişinin işlem sırası alması ve işlem sırası kendisine geldiğinde; banka görevlisine kredi kartı limitini arttırmak istediğini söylemesi gereklidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için kişinin banka şubesine kimlik belgesi ile gitmesi gereklidir.
  • Kişi 005 hata kodu almamak için kredi kartının limitini arttırmak amacı ile ilgili bankanın çağrı merkezini arayabilmektedir. Kişinin ilgili bankanın çağrı merkezini aradıktan sonra işlem menüsünden önce kredi kartı işlemlerini ve daha sonra kredi kartı limitini arttırma işlemini seçmek için gerekli tuşlamaları yapması gereklidir. Kişi bu işleme alternatif olarak; direkt müşteri temsilcisine bağlanarak yapmak istediği işlemi de söyleyebilmektedir.
  • Kişi mobil bankacılık ile kredi kartı limitini arttırabilmektedir. Kişinin bu işlemi yapabilmesi için; öncelikle müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile şifresini yazarak uygulamaya giriş yapması ve sonrasında işlem menüsünden kredi kartı limitini arttırma seçeneğini seçmesi gereklidir. Ardından kişinin başvurusu değerlendirilmektedir ve kendisine bir geri dönüş yapılmaktadır.
  • İnternet bankacılığı aracılığı ile kredi kartı limit arttırma işlemi yapılabilmektedir. Bunun için ilgili bankanın resmi web sitesine girilmesi ve sonrasında internet bankacılığı hesabına giriş yapılması gereklidir. Ardından işlem menüsünden kredi kartı limit arttırma seçeneği seçilmeli ve limit arttırma başvurusu yapılmalıdır.
Bizi Takip Edin !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz